12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ , MEHMET AKİF ERSOY , MİLLİ DUYGU

By Ceyda - Mart 12, 2018Bu gün, bu satırları yazarken şunu düşündüm,  tüm hayatım boyunca her İstiklal Marşı okuyuşumda, tüylerimin diken diken oluşunu ve gurur ile bayrağımızın gökyüzü ile  birleştiği yere bakarak okuduğum İstiklal Marşımız geldi aklıma. O öyle bir marş ve öyle yaşadığımız olaylar ile özdeşmiştir ki bir anlığına bile o marşın yerine başka bir marş olsa diye geçiremeyiz aklımızdan. Öylesine bize yazılmış, içimizdeki milyarlarca duyguya tercüman olan bir marştır ki gerçekten de Allah bu millete bir kez daha bir marş yazdırmasın diye yine bir Mehmet Akif Ersoy sözü ile devam ediyorum yazıma.
    İstiklal Marşının yazılması için para ödülünü duyan Mehmet Akif Ersoy,  marşını yazmaktan vazgeçmiş.  Ben,  memleketimin marşı için yazılacak şiirden para alacak adam değilim deyip,  şiiri yazmayan Mehmet Akif Ersoy’u arkadaşları,  ikna etmeye çalışırlar. O para ile istediğini yapabileceğini ve Mehmet Akif Ersoy’un adına bir söz verdiklerini söylerler. Biz senin adına bir söz verdik dedikleri zaman Mehmet Akif Ersoy, söz verdiyseniz yazacağız o zaman der. 12 gün gibi bir zamanda yazmayı tamamlamıştır. İmzasız göndermiş meclise. 
        Ben, ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış?Şaşarım sözleri, gece yatarken aklına gelir. Yattığı yerden elini atar kalem yok,  kalemi bulamayınca trapzanlardan yani tahtalardan bir çivi söker ve sabaha kadar unuturum diye gün ışığında duvara yazar dizelerini.  Bir insan düşünün memleketi için yazdığı marş karşılığında para verecekler diye imzasız gönderiyor şiirini.  İnsan ki arkadaşları kendi adına söz verdiği için kıramayıp yazıyor. 
      Mehmet Akif Ersoy için ne desek az kalır. Bu gün İstiklal Marşımızın kabulünün üstünden 97 yıl geçmiş ve bize noksansız aynı derin duyguları, milli duygularımızı, birlik bütünlüğümüzü ilmek ilmek işliyor. Bir bütün halinde aynı bayrak, aynı vatan, aynı duygular içinde yaşamaya devam etmek dileğiyle.
                                                                                                 CEYDA GÜNAY


  • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

0 yorum