BAHAR AYINDA YAPILACAK - ETKİNLİKLER - ORGANİZASYONLAR - FİKİRLER

By Ceyda - Mart 10, 2018      Merhaba sevgili okurlarım, Mart ayının sırtlandığı bahar,  yavaş yavaş Mart'ın sırtından inerek bize kendini hissettirmekte.  Güzel güneşli günleri bu aralar sadece görmek değil, delercesine içimize çekmek istiyoruz. Bu zamanların güneşine aldanıp, saatlerce güneşte kalarak oluşan baş ağrılarına, vücudumuzda oluşan karartılara, yaklaşan akşam saatlerindeki uykulara katlanıyoruz. Resmen ne gelirse güneş senden gelsin diyoruz. baharın yüzünü gösterdiği çekimser bakışları altında birçok umut tohumu ekeriz adeta ruhumuza. Geleceğe dair düşler kurar en çokta düşlerin altında soluklanırız. Kışın,  kuru ve  kasvetli havasının perdelerini aralayan baharla selamlaşır, yıllardır görmediğimiz bir dost gibi sarıl sarmaş oluruz.  

       Peki alacası bol rengarenk bu aylarda neler yapabiliriz? Yapacaklarımızı doğayla özleştirebiliriz. Sabah doğa yürüyüşü ile başlayan bir gün. Sonrasında eğer sahile yakınsak denizin gel gitlerine bakarak tüm olumsuzlukları suya serdiğimiz ve gidişini seyredeceğimiz bir kahvaltıya yerini bırakabilir uzun soluklu yürüyüşlerimiz. Sahil yoksa bu yerini yine güzel manzaralı bir kahvaltıya bırakabilir. Doğa yürüyüşü yerine balık tutmaya gidebiliriz. Keyfine varacağımız sanki umut yakaladığımız balık avı bize iyi gelebilir. Balık tutmak yerine bisikletlerimizi yeşilliklerin ortasına sürebiliriz. Kısa mesafelerde başlayan uzun soluklu sürüşler. Sırt çantamızda yer alan atıştırmalıklarımızı gözümüze kestirdiğimiz en yosun mavisi yerde açıp, yemenin tadı pahabiçilemez. Hayatta bazı şeylerin değerini parayla ölçemezsiniz. Dışarı çıkmak demek, para harcamak değildir her zaman.

        Eve tıkanmışlığın ve artan negatif enerjiyi boşaltmanın şartı her zaman paradan geçmez. Bir sevgili, dost, kafa dengi bir eşten geçer. Asıl mutlulukta imkansızlıklar içinde imkan yaratmaktır. Bu imkansızlık çoğu zaman bir sırt çantası içinde yer alan bir simit, bir termos çay veya kahveden, bir adet meyve ve küçük şişe sudan geçer. Aileyle yapılan bitmek bilmeyen sohbetli pikniklere ne demeli peki? Baharın bize hatırlattığı en güzel etkinliklerde başı çeken, kalabalık gidilince gün bitmesin diye sızlanan çocuklar ile dolu bir piknik hepimize iyi gelebilir. Baharın gelişiyle başlayan bahar şenlikleri,  konserler, film festivalleri. fotoğraf çekimi ve  kamp yapımı birkaç alternatif etkinliklerin içinde yer alıyor. Yeter ki eve tıkanıp kalmayı dinlenmek olarak nitelendirmeyin. 

        Gölgesine sığındığımız ve kokuşmuş ne gerek var ile başlayıp biten cümlelerden uzak bir bahar yaşayalım. Sevdiğimiz her ne varsa bir de baharın gözü ile bakalımJ Bu aylar bize çiçeklerin filizleri anlatır. Doğada görüp heveslendiğimiz çiçekler bizi çiçek dikimine, minik bahçeler yaratmaya özendirir. Yani kendimize uğraşacağımız hem organik hem de ilgileneceğimiz bir bahçe fikri hiçte fena değil benceJ Kendinizi eve kapamak için çok erken. Görecek ve yaşayacak çok güzel günlerimiz var. Vakit fazla kilolarımızı, dipten gelen beyazları, düşünecek vakit değilJ Vakit kendimize vakit yaratma vakti. Bu yaşların yarını yokken haydi baharı kucaklamaya J İyi gezmeler, bol oksijenli, temiz havanın size yenileyeceği günlere 

                                                                                              CEYDA GÜNAY

  • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

0 yorum