KANLICA MANTARI - ÇINTAR MANTARI KAVURMASI , NASIL YAPILIR , TARİFİ , HAZIRLANIŞI, NEREDE YETİŞİR, Nasıl Temizlenir, hangi ayda çıkar, nasıl yenir, Faydaları nedir

By Ceyda - Mart 16, 2018

MELKİ YEMEĞİ, KANLICA MANTARI , ÇINTAR MANTARI KAVURMASI , NASIL YAPILIR , TARİFİ , HAZIRLANIŞI, NEREDE YETİŞİR, Nasıl Temizlenir, hangi ayda çıkar, nasıl yenir, nerenin , faydaları nedir Çıntar mantarı nasıl pisirilir cevapları ... 

çıntar mantarı

     Merhaba sevgili okurlarım, mantarlarım gündem olmaya devam ediyor. Yöresel adlarından ziyade mantarları yazarken bir araştırma yapıp,  sonrasında mantarlar kitabından edindiğim bilgilere göre yazıyorum. Yine de yöreden yöreye değişen mesela, Kuzu kulağı mantarının yapılışını başka bir tarifimde yazmıştım. Orada bunun bir ot olduğundan bahsedildi. Bu yörede kuzu kulağı mantarı ve çanak mantarı diye geçiyordu. Sizin yörelerde farklı olabilir. Yorum kısmında lütfen bunu bildirin ki  hepimiz hem yörelerimize göre değişen adları hem de mantarlarımızı tanıyalım. Ben, bir mantar nasıl daha lezzetli olur, hangi mantarlar yenir, öncesinde detaylı bir araştırma yapıp, sonra yazılarımı ortaya koymaktayım. Şimdi bizim oralarda   ( MUĞLA ) Çıntar olarak bilinen ama gerçekte ismi kanlıca mantarı diye geçen bu mantarın yemeğini size anlatacağım.

KANLICA MANTARI YEMEĞİ TARİFİ, Çıntar mantarı nasıl pisirilir

 KANLICA MANTARI, ÇINTAR MANTARI KAVURMASI , NASIL YAPILIR , TARİFİ , HAZIRLANIŞI, Çıntar mantarı nasıl pisirilir, NEREDE YETİŞİR, Nerenin, Nasıl Temizlenir
  Kanlıca Çıntar Mantarı Nasıl Temizlenir, Önce kanlıca mantarlarımızı( Çıntar mantarımızı ) yıkayıp suyunu atması için süzgeçte yarım saat bekletiyoruz. Sonra kavurma yapacak gibi doğruyoruz.

MALZEMELER:
Topladığımız Çıntarlar,
Soğan,
Kuru veya yaş biber,
Yağ,
Salça,
Pul biber,
Karabiber
Tuz

melki yemeği

KANLICA MANTARI TARİFİ VE MALZEMELER;
Tavaya yağ koyuyoruz,
1 adet soğan doğruyoruz,
3 adet kuru biber veya 3 yaş biber doğruyoruz,
Yemek kaşığının ucuyla isteğe göre salça koyuyoruz,
Çıntarı koyuyoruz,
Çıntar kendi suyunu salıyor,
Çıntarın suyunu çekmesini bekliyoruz.
Bir süre kavuruyoruz,
Sonra pul biber ekliyoruz,
İndirdiğimizde de karabiber ekliyoruz.
Afiyet olsun.

 • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

3 yorum

 1. Doğrusu önce hafifçe haşlarım. Sonra dediğiniz şekilde pişiririm. Ben kekik eklerim. Bazen balsamik sirke ile de pişiririm. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haşlayıp kızartınca, üzerine bir de sarımsaklı limon yapınca da enfes oluyor :) şanslıyız ki böyle bir mantarın varlığından haberdarız ;)

   Sil
 2. Çıntar Mantarı Nasıl Temizlenir, Çıntar kavurması nasıl olur, Çıntar Mantarı hangi ayda çıkar sorularını güzel cevaplamışsınız. Çıntar yemeğine ayrıca melki yemeği de denir.

  YanıtlaSil