KURU PATLICAN YEMEĞİ NASIL YAPILIR , TARİFİ , HAZIRLANIŞI , MALZEMELERİ

By Ceyda - Mart 07, 2018

KURU PATLICAN YEMEĞİ, Kuru patlıcan yemeği nasıl yapılır, tarifi nedir, nasıl hazırlanır, malzemeleri nelerdir.

Merhaba sevgili okurlarım, hepimiz kış aylarının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Bir yandan bahar için yemekler hazırlarken bir yandan da kışın etkisinden kurtulamamış bir halde kışlıklarımızı karıştırıyoruz.

KURU PATLICAN YEMEĞİ  NASIL YAPILIR, Kış ayının kurtarıcıları sırasında bu gün kuru patlıcan var. Yazın içini alıp tepsiye dizip veya
ipe dizip kuruttuğumuz patlıcanları nasıl pişiriyoruz?
kuru patlıcan yemeği

KURU PATLICAN YEMEĞİ MALZEMELERİ :

  1. KURU PATLICAN
  2. KURU DOMATES
  3. SALÇA
  4. KURU BİBER
  5. SOĞAN
  6. PUL BİBER
  7. DOMATES SUYU
  8. SARIMSAK

KURU PATLICAN YEMEĞİ  NASIL PİŞİLİR, Öncelikle yapmamız gereken şey;  yazın kurutmuş olduğumuz patlıcanları sıcak suya ıslıyoruz. 10 dakika ıslattıktan sonra 5 dakika  ayrı suda haşlıyoruz. İçine koyacağımız kuru domatesleri doğruyoruz. Onu da sıcak suyla haşlıyoruz.
  Kuru patlıcan yemeği nasıl pişilir, tarifi nedir, nasıl hazırlanır, malzemeleri ne, Tenceye biraz yağ koyuyoruz. Kuru biberi hafiften kızartıp bir tabağa alıyoruz. Kuru soğan koyuyoruz ve pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Kaşığın ucu ile çok az salça koyuyoruz. Yarım yemek kaşığı pul biber koyuyoruz. Haşlanmış olduğumuz domatesi koyuyoruz. 2
kuru patlıcan nasıl pişirilir

yemek kaşığı domates suyu koyuyoruz. Kızartmış olduğumuz kuru biberi de ekliyoruz. Yemeğimizi 5 dakika pişmeye bırakıyoruz. 5 dakika piştikten sonra haşladığımız kuru patlıcanı da koyuyoruz. 5 dakika kavuruyoruz. Az miktarda su koyuyoruz.  30 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. 5-6 diş sarımsak ekliyoruz. Yemeği indiriyoruz. Afiyet olsun. 
                                                                                         CEYDA GÜNAY

  • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

0 yorum