KUZU KULAĞI MANTARI NEDİR , NASIL PİŞER , TARİFİ , HAZIRLANIŞI NASIL OLUR

By Ceyda - Mart 07, 2018


    Bir çoğumuz mantarlar konusunda endişelidir. Zehirli olma düşüncesi bir çoğumuzu hep korkutmuştur. Bu gün sizlere zehirli olmayan ve yenilebilen bir mantar olan Kuzu kulağı mantarını anlatacağım. Kuzu kulağı mantarı kışın son demlerinde yağışlı havaların etkisiyle baş gösteren bir mantardır. Çamlık alanlarda toprak içine gömülüdür. 

      Peki biz bu mantarı nasıl bulacağız? Mantar toprağı şişirmiş ve kendine yer açmış bir vaziyettedir. Ağız tarafı açık bir vaziyettedir. Çarşıda bulunmayan mantarlardandır. Ege bölgesinde yaygındır. Kumlu yapısını temizledikten sonra et tadında bir yemek olmaktadır. Sağlık açısından da enerji vericidir.
   B6, E vitamini değerlerine sahiptir. Mantarı bulduğumuz zaman, kumunu bıçak yardımıyla alabiliriz. Mantarın deri kısmını bıçakla alıp güzelce yıkayıp yemeğini yapabiliriz. 

 MALZEMELER:

KUZU KULAK MANTARI
 YAĞ
SOĞAN
KURU BİBER
SALÇA
PUL BİBER
 TERCİHE GÖRE MISIR VE ZEYTİN
YAPILIŞI :

Temizleyip yıkadığımız kulak mantarını suyunu bırakması için süzgeçte bekletiyoruz. Tencereye yağımızı koyuyoruz. 1 adet soğan doğrayıp pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. 3-4 adet kuru biber doğruyoruz. Kaşığın ucu ile salça koyuyoruz. Kuzu Kulak mantarını

koyuyoruz. Kuzu Kulak mantarı  kendi suyu ile sulanıyor. Suyunu çektikten sonra güzelce 10 dakika kavuruyoruz. Yarım yemek kaşığı pul biber ekliyoruz. Tercihe göre ister yumurta kırıyoruz. Yumurta  koymazsak Kuzu kulağı mantarı yemeğin tenceresine üstünü 1 parmak örtecek kadar su ekliyoruz. Tercihe göre mısır ve zeytinde koyabiliriz. Böylelikle bir pizza havası da yansıtmış oluyoruz. Suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Afiyet olsun J
                                                                                                                  CEYDA GÜNAY

  • Share:

You Might Also Like

2 yorum