KUZU KULAĞI MANTARI NEDİR , NASIL PİŞER , TARİFİ , HAZIRLANIŞI NASIL OLUR, NEREDE YETİŞİR, NASIL OLUR, NERENİN

By Ceyda - Mart 07, 2018

Kuzu kulağı mantarı nasıl pişirilir, tarifi nedir, nasıl hazırlanır, nerede yetişir, nasıl olur, nerenin ?

    Bir çoğumuz mantarlar konusunda endişelidir. Zehirli olma düşüncesi bir çoğumuzu hep korkutmuştur. Bu gün sizlere zehirli olmayan ve yenilebilen bir mantar olan Kuzu kulağı mantarını anlatacağım. Kuzu kulağı mantarı kışın son demlerinde yağışlı havaların etkisiyle baş gösteren bir mantardır. Kuzu kulağı mantarı, çamlık alanlarda toprak içine gömülü şekilde bulunur. 

      Peki biz kuzu kulağı mantarını nasıl bulacağız ? Mantar toprağı şişirmiş ve kendine yer açmış bir vaziyettedir. Ağız tarafı açık bir vaziyettedir. 
Kuzu kulağı çarşıda bulunmayan mantarlardandır. Ege bölgesinde yaygındır. Kuzu kulağı mantarı kumlu yapısını temizledikten sonra et tadında bir yemek olmaktadır. Sağlık açısından da enerji vericidir.

KUZU KULAĞI MANTARINDA BULUNAN VİTAMİNLER

   Kuzu kulağı mantarında B6, E vitamini değerlerine sahiptir. Mantarı bulduğumuz zaman, kumunu bıçak yardımıyla alabiliriz. Mantarın deri kısmını bıçakla alıp güzelce yıkayıp yemeğini yapabiliriz. 

 MALZEMELER:

KUZU KULAĞI MANTARI YEMEĞİ MALZEMELERİ

 1. YAĞ
 2. SOĞAN
 3. KURU BİBER
 4. SALÇA
 5. PUL BİBER
 6. KUZU KULAĞI MANTARI
 TERCİHE GÖRE MISIR VE ZEYTİN

YAPILIŞI :

Temizleyip yıkadığımız kuzu göbeği mantarını suyunu bırakması için süzgeçte bekletiyoruz. Tencereye yağımızı koyuyoruz. 1 adet soğan doğrayıp pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. 3-4 adet kuru biber doğruyoruz. Kaşığın ucu ile salça koyuyoruz. Kuzu Kulak mantarını 
kuzu kulağı mantarı

koyuyoruz. Kuzu göbeği mantarı  kendi suyu ile sulanıyor. Suyunu çektikten sonra güzelce 10 dakika kavuruyoruz. Yarım yemek kaşığı pul biber ekliyoruz. Tercihe göre ister yumurta kırıyoruz. Yumurta  koymazsak Kuzu kulağı ( göbeği ) mantarı yemeğin tenceresine üstünü 1 parmak örtecek kadar su ekliyoruz. Tercihe göre mısır ve zeytinde koyabiliriz. Böylelikle bir pizza havası da yansıtmış oluyoruz. Suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Afiyet olsun J
                                                                                                                  CEYDA GÜNAY

 • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

3 yorum

 1. Annem küçükken pişirirdi .

  YanıtlaSil
 2. Bir doğa harikası ve lezzet her yerde lezzet demi :)

  YanıtlaSil
 3. Kuzu göbeği mantarı nasıl pişirilir
  Yumurtalı kuzu göbeği Nasıl pişirilir
  Zehirli kuzu göbeği mantarı
  Kuzu kulağı mantarı fiyatı
  Kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir
  Kuzu göbeği nasıl kurutulur

  YanıtlaSil