NAZIM HİKMET’İN ANISI , KISA HİKAYELER , HATIRALAR , BİLMEDİKLERİMİZ

By Ceyda - Mart 10, 2018


Nazım Hikmet denince edebiyat dışında çok şey gelir aklımıza. Bu kimi zaman korkular eşliğinde susmaya, kimi zamansa şiirlerinin gölgesinde soluklanmaya benzer. Kimi zamanda, bahsi geçerken yüksek gölgeli ağaçlar altında bir karanfil kokusu almaya. Edilen sohbet arasında sözün Nazım Hikmet’e değmesiyle alelacele toparlamak eteğine dökülen nazım sözlerini. Derler ki ben en çok sanata değişini sevdim peki ya siz? Biz hepimiz sanatçıları göremedikleri değerlerin kabukları arasından kurtarmayı sevdik.

           Bir dizede Piraye olmayı, bir dizede memleketimizi, bir dize de fotoğrafa söylenmiş sözleri sevdik.  Biz edebiyatı, edebiyata değer katan her şeyi ve herkesi sevdik. Nazım Hikmet bir anısında toplum tarafından tanınıp, onlara ulaşabildiğini şu sözleri ile söylemişti.
      Cezaevinde kaldığı dönemlerde denetime gelen bir müfettiş denetimini yaptıktan sonra cezaevi müdürüne nazım hikmet de buradaymış, bir çağırın da nasıl biri görelim demiş. Nazım Hikmet'i odaya getirmişler. Müdür koltuğuna yerleşen müfettiş tepeden tırnağa süzer ve demek Nazım sensin demiş. Oturmak için yer bile göstermemiş. Kısa bir konuşma sonrası gidebilirsiniz demiş.

     Nazım Hikmet, kapıdan çıkarken durur ve müfettişe Ömer Hayyam’ı bilir misiniz der? Müfettiş heyecan ile kim bilmez ki Ömer Hayyam’ı der. Nazım Hikmet, Ömer Hayyam döneminde İran hükümdarı kimdi der, müfettiş şaşırır. Nazım Hikmet konuşmasını sürdürür ve sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsamadınız. Yıllar sonra beni dünya anımsayacak ama sizi kimse anımsamayacak der ve odadan çıkar.
    Bu anıyı duyunca çok etkilenmiştim, sanatçıya verilen değer ve sahip çıkamıyor oluşumuza bir kez daha içerlenip bir Nazım Hikmet şiirinin kollarına bırakmıştım kendimi. Sallanan salıncağın ferahlığında. Okuyalım, okutalım. Dünyayı edebiyat kurtaracak. Bol okumalı, karanfil kokulu günler.

Okumanızı tavsiye ettiğim kitaplardan biri olan yaşar kemal teneke kitabı yazımı okumanızı tavsiye ederim.
                                                                                          CEYDA GÜNAY

  • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

0 yorum