ÜNİVERSİTEDE NASIL PARA KAZANILIR , PARA KAZANMA YOLLARI VE İMKANLARI

By Ceyda - Mart 17, 2018

   ÜNİVERSİTE'DE PARA KAZANMA YOLLARI VE İMKANLARI NELERNASIL PARA KAZANILIR, Üniversite'yi kazandığım zaman güzel bir işte çalışıyordum.Bu sebeple üniversiteye gitmemeyi bile düşündüm. Sonunda kararımı gitme yönünde aldım. Yaşıtlarım ile aynı dönemde üniversiteye gitmemiş, daha sonra giderim diye de çalıştığım işte kazandığım paralarımı, hesap açıp orada biriktirmeye başlamıştım. Ailem de üniversiteye gidip gitmeyeceğimi sormuş bende gitmeyeceğimi söyleyince ev almaya karar vermişlerdi. Para biriktirmeye ya üniversiteye gidersem diye başlamıştım. Üniversiteyi kazanıp kaydımı yaptırmak için Antalya'ya gittim. Çevremdeki herkes çok pahalı bir şehir olduğunu, yaşarken zorlanacağımı söyledi. Bende bir süre hesabımdaki paralarla idare edeceğimi, sonrasında iş bulup çalışarak üstesinden gelebileceğimi düşündüm. Antalya'ya gittim.

    Okulun ilk aylarında çalışmadım ama parada harcayamıyordum :) ya iş bulamazsam düşüncesi sarmıştı. Kaldığım yerde pahalı ve kişi başı elektrik, su parası alan bir yerdi. Bir ayda almıyorlardı, on beş günde  elektrik ve su parası alıyorlardı. Üniversiteye gidecek olan varsa aranızda, gireceği özel yurtlarla sözleşmede bulunmasın, şartları iyi konuşsun. Gittiğiniz şehirde babanız veya ailenizin meslek grubuna göre lüks ve ucuz konaklama alanları var. İyi araştırarak, bunlardan birine yerleşmeye çalışın. Bende o yurtta 1 ay kaldım. Babamın işi sebebiyle, orman bölge yurduna geçip çok cüzzi bir miktara kalmıştım.
    Kalma işini çözünce iş araştırmaya başladım. Okulda kısmi zamanlı çalışmaya başladım. Sizinde üniversiteniz büyükse, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Kaldığım yurtta yemekleri kendimiz yapıyorduk. Bana da kısmi zamanlı işte yemekhane düşmüştü. Gerçekten bu bir şanstı ve işimde basit bir işti. 3 saat yemekhanenin personel bölümünde, turnike başında kart kontrolü yapıyordum. İşimin bitmesine 15 dakika kala bende personellerle  birlikte yemek yiyordum. İkinci öğretim okuyordum. İşim bitince yemeğimi yedikten sonra Fakülteme geçiyordum.
       Yemekhanede çalışan, hafta sonları ek iş için organizasyon yapan, açılışlara giden abiler ile tanışmıştım. Beni de hafta sonu 3 -4 saatliğine organizasyonlara götürüyorlar 30 veya 40 lira para veriyorlardı. O işten de kazanmaya başlamıştım. Bir sene böyle geçti ve yaz ayı geldi. Memlekete döndüm. Arkadaşımın çalıştığı partinin seçim bürosuna, siyaset bilimi okuyan bir stajyer arıyorlardı. Görüşmeye gittim, işe alacaklarını ne kadar para istediğimi sordular. Bende ücreti söyledim. patronum olan seçim bürosundaki aday, söylediğim fiyattan fazla bir miktar söyleyerek yarın işe başla demişti. İşim çok rahattı. Tekrar okul açıldı. Antalya'ya döndüm. Yine kısmi zamanlı çalışıyordum.

      Başvurmama rağmen çıkmayan devlet yurtlarına yine ara dönemde başvurup sonunda başarmıştım. Okulun içindeki deniz manzaralı, ayda 110 lira olan yurda kaydımı yaptırmıştım.Hafta sonları bu sefer organizasyon işlerine gitmiyor, ajanslar eşliğinde tadım desteğe gidiyordum. Şansıma o dönem, okulun yanındaki büyük Avm de tadım-desteğe veriyorlardı. Bir sene de tadım destek ve okuldaki kısmi zamanlı işim de geçmişti. O yaz çalışmadım. Sonraki sene kısmi zamanlı işe başvurum kabul edilmedi. Ben tadım-destek ve organizasyonlara devam etmiştim. Üniversiteye giderken hesabımda 3000 lira para olmuştu. Üniversite de çalışarak  7000 liraya çıkarmıştım. Son sene kendimi spora, sanata, derslere verdim ve dedim ki ihtiyacı olanlar çalışsın biraz da. Etrafımdaki arkadaşlarımı eskiden çalışmış olduğum işlere yerleştirmiştim.
        Son sene, resim dersi alıyor, derslerime çalışıyor, Zumba ve pilates yapıyor ve bol bol geziyordum. Okul bitti Antalya'da bir yaz tatil yapmıştım. Tabi bu tatilde, bir tane yaz okulu dersim olduğu için, yine devlet yurdunda kalıyordum. Yaz bitti ben memleketime dönecekken hesabımda yine  param vardı. Bana Antalya'da yaşayamazsın diyen herkes beni öyle bir korkutmuş olmalı ki, ben sürekli çalışarak ve  para kazanarak bu işi biraz abartmıştım:)

        Size tavsiyem üniversite okumak için üniversite okumayın, gezin, eğlenin, dersleriniz kesinlikle ihmal etmeyin. Çalışın, en azından bir kısmi zamanlı veya part time kendinize göre bir iş bulun. Bu sizi hem aktif, hem girişimci, hemde çevresi olan biri yapacaktır. Öz güven sahibi olursunuz, ailenize parasal olarak yük olmaz ve bir yere gitmek isteyince, para gelecekte gideceğim diye düşünmezsiniz. Ben biraz fazla hesaplı olduğum için, biraz fazla para kazanmıştım. Yani daha az harcayınca paramdan az bir miktarsa  gitmişti. Bunu ayarlayabilirsiniz ;) inşallah kendinize göre bir iş bulur, üniversitenizde rahat günler geçirirsiniz. Üniversite okuyanlar ise diyecek bir şey yok. Sizde etrafınızdaki birkaç kişiye bahsederek yardımcı olabilirsiniz:) esen ve hesaplı kalın :)
                                                                                                     • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

1 yorum

  1. ÜNİVERSİTEDE PARA KAZANMA YOLLARI VE İMKANLARI, Üniversite okumak için para kazanmak zorunda kalan insanlar hayata diğerlerinde tecrübe olarak bir kaç sıfır önde başlıyor bence.

    YanıtlaSil