UÇAĞA İLK KEZ BİNECEKLER İÇİN TÜYOLAR, UÇAĞA NASIL BİNİLİR, UÇAK KORKUSU NASIL YENİLİR

By Ceyda - Haziran 26, 2018


    
uçağa ilk binecek olan kız

UÇAĞA İLK KEZ BİNECEKLER

UÇAĞA İLK KEZ BİNECEKLER, Ben, hayatta uçağa binmem diyen, otobüs var mis gibi diyen, bu yaşıma kadar binmedim, bu yaşımdan sonra beni öldürecek misiniz siz diyen herkes burada mı? :)


   Bir kaç ay önce bende buradaydım, Yani uçağa binemeyenler sınıfında. Evet, benim de benzer korkularım vardı ama, bazen hayat bize yeterince zaman vermiyor ve hayatın kısalığını düşününce nasıl hızlanabiliriz diye düşündürüyor. Uçakla ilk defa nereye gittim? Bekli merak eden okuyucularım olabilir, ilk defa İstanbul'a gitmiştim. Aslında nereye gittiğin veya nereye varacağın çokta önemli değil, vardıktan sonra ;)
     Öncelikle otobüsle yolculuk yapmayı seviyor musunuz bunun cevabını verin. Antalya'dan-Diyarbakır'a, Muğla'dan İstanbul'a otobüsle gitmek mi istersiniz, 45dakikada varacağınız yere varmak mı ? Bence çok düşünmeyin, kimse o kadar yolu otobüsle gidemez. Yanınızda,  24 saat boyunca yolculuk yapacağınız, her molalarda sigara içen bir arkadaşınızla gitmek ne kadar hoşunuza  gidiyor? Sorun yok, bende sigara içiyorum, diyenleri duyabiliyorum:) Peki ya molada kıymalı pide yiyip, üstüne dişini fırçalamayan bir yol arkadaşı :) Onu da geçtim geceleri üstünüze uyuyan 100 kilo bir teyze( kilolu olmak suç değil ama o koltuklar tek kişilik:) Teyzeyle  paylaşmak zorunda olduğunuz bir koltuğunuz :) Bu da tamam olabilir dediniz, gece boyu ağlayıp, susmayan çocuklar :)

uçaktan korkan kişilerin bavulları

Hepimizin çocuğu var, bu da tamam ;)    Ya horlamalar, rüyasında  konuşanlar,  bitmeyen telefon görüşmeleri, yaz günüyse ter kokuları :) Tamam işte yazının burasına kadar geldiyseniz, demek ki biraz olsun ikna oldunuz:)      Tamam da Ceyda, bu uçak dediğin şey çok pahalı. Elbette ani sürprizler ile karşılaşmassak biletler inanılmaz ucuz oluyor. Tabi öncesinde almak şartıyla. Mesela ben, İstanbul'a 40 lira'ya gidiyorum. Yani dönem dönem bakıp, bileti önceden almak gerekiyor. Mümkün olmadıkça hafta sonuna bilet almıyoruz, cumadan değil pazartesiden biletimizi alıyoruz. Memuruz ne pazartesisi! eğer cuma, cumartesi, pazar tatil yapacaksanız bu tatili cumartesi başlatıp; cumartesi, Pazar, pazartesi yapınız. Hemde sendromsuz pazartesi olmuş olur ;) bilet tamam, geldi korkulu gün şaka şaka :)      
     Ucunda sevdikleriniz var, ah o sevdiklerimiz :) bizi uçağa da bindirir,

uçaktan da indirir. İyi ki varlar demi :) Boncuk boncuk bakan torununuzun gözü mesela ;) Niyeyse sizi emekli ve kızı, oğlu başka şehirde yaşayan insanlarmış gibi düşünüyorum. Eğer öyle değilse de yalnız değilsiniz, yine de sıkıntı yok ;) ne diyordum uçağa binme günü geldi. Heyecanı, zaten hava alanında uçağa girince hissedeceksiniz. Ondan önce güvenlikten geçip, sonra bekleme salonuna geçiyorsunuz. Check-in işlemi var, uçakta nereye oturacağınızın yerini bildiriyorlar. Bunu yaptırıyorsunuz .dilerseniz internetten de yapabilirsiniz. Check-in yapılan yerde bavulunuzu tartıyorlar. Genelde 15-20 kilo oluyor. Siz aldığınız firmanın internet sitesinde bavul bilgilendirme kısmını okuyun, sürprizle karşılaşmayın :) Sonra oradan çıkıp, artık uçağınızın geleceği yöndeki bekleme salonuna geçebilirsiniz.1 saat oradasınız.

uçağa ilk kez binenlerin uçağı

 Ben insanları ve ruh hallerini anlamaya çalışıyorum. Sizde;)kitap, dergi, gazete okuyabilirsiniz. Sonra uçağınız gelince anons ediliyor. Sıraya geçip kapıdaki güvenlik görevlisi bilgilerinizi kontrol edip, uçağa nereden bineceğinizi söylüyor. Adım adım gidiyoruz ;) Merdivenlerden çıkıyorsunuz. Sizi hostesler karşılıyor. Koltuğunuzu gösteriyor veya söylüyorlar. Zaten yazıyor çok kolay bulabilirsiniz. İlk kez binenler için tavsiyem, cam kenarına oturmayın bu aşağıya bakarak heyecanlanmanıza neden olabilir. Kemerlerimizi bağlıyoruz, telefonlarımız zaten kapalı, aman dikkat edin;)Sonra pilot konuşuyor. Zaten 1-2 dakika düz hızlanmak için gidiyoruz ki kalkış gerçekleşsin. İşte burada biraz heyecanlanabilirsiniz. 
uçağa ilk kez binenlerin pasaportlarını koydukları yer

      Önünüzde kitap, dergi ne varsa okumaya başlayın ki kafanız kalkışta olmasın derken,2 satır okumadan kalkmışız. İşte şimdi artık çok rahatız

otobüste gerçekleşen sallanma, sarsıntı hiçbiri burada yok. Hostesler geldi ne yiyip, içeceğimizi sordular söyledik. Ben tost yemiştim. Tostum yapılıp geldi. Biraz yedim, İçeceğimi içmeye başladım. İniş sağlanıyor dediler, çok şaşırmıştım. Daha Muğla il sınırlarında olabileceğim sürede, İstanbul'a gelmiştim.
    Evet inişi kalkış kadar hissetmiyoruz. İndik bile, uçaktan çıkıp bavulumuzu hava alanı içine ilerleyip, bavul alma yerinden alabiliriz. Nereden geldiğimizin yazdığı,   döner bavul alma yerleri var. Oradan alıyoruz .İşte bu kadar, korkacak hiçbir şey yok ve%95 gibi bir oranla, en güvenli yol hava yolu esen kalın iyi uçuşlar :)     
uçağa ilk kez binenlerin gittikleri havaalanları
                                                     • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

1 yorum

  1. Uçağa ilk bindiğimde gerçekten çok korktum. Ama sonra korkulacak birşey olmadığını ve ne kadar zevkli olduğunu gördüm.

    YanıtlaSil