TEKNOLOJİ Mİ BİZE YOKSA BİZ Mİ TEKNOLOJİYE

By Ceyda - Ağustos 10, 2018   Günümüzün en iyi buluşlarından biri olarak nitelendirilen teknoloji kime göre neye göre iyi? Üzerimize yavaş yavaş sinen  ve var olduğunu bildiğimiz halde somut olarak nitelendiremediğimiz bir koku gibi hissediyorum ben teknolojiyi. Uzun bir süreç öncesi değil daha 3-5 yıl önce annelerimizin babalarımızın telefon bağımlılığımızdan dolayı var olan şikayetlerini şimdi bizim yapıyor oluşumuz?
   Yediğimizi, içtiğimizi, gezdiğimiz yerleri bir birimize göstereceğiz diye yarış halinde olmamız? O kadar güzel, nezih bir yerde oturup manzaranın tadına varmak yerine kalkana kadar her açıdan fotoğraf ve kayıt altına alma çabamız? Oturup düşünüyorum  da şikayetlerimiz, yorgunluklarımız, sevinçlerimiz ne zaman bu kadar benzer oldu ? biz ne zaman sabah kalkar kalkmaz gözümüzü pencereden yansıyan aydınlık yerine sosyal medya hesaplarımızı kontrol ederek uyanır olduk? Bütün kutlamalarımız, hastalıklarımız, iyi dileklerimiz için sosyal medyayı kullanır olduk?

    Kendimi uzun süreden  beri yaşadığım çağdan geri kalmış olarak nitelendiriyorum. Üniversite yıllarımda kaybettiğim televizyon izleme alışkanlığım yaklaşık 5 yıldır da kendini ısrarla koruyor. Durum şu ki bunun ayrımına geçen gün kahve içmeye çağırdığımız annemin arkadaşının bize gelmesiyle fark ettim. Annemin arkadaşı daha girişten salona geçmeden şu kanalda şu film vardı deyip neredeyse koltuğa oturmadan izlemeye başladı şaşkınlığım gizlenemeyecek kadar ortaydı. Bunu eleştirmek için yazmıyorum. Elbette üniversiteye gitmeden önce benim de izlediğim belgeseller mevcuttu. İzlenmesi takip edilmesi gereken bizi  yaşadığımız çağdan çokta soyutlamayacak şeyleri takip etmeye tabi ki ihtiyacımız var. Bunun daha düne kadar da en güzel aracı televizyonlardı fakat şimdi bu kadar yoğun ve sohbetin tadını köreltecek kadar yoğun yaşamamız?

   Cevaplayamadığım tonlarca sorular beynimin içinde dolanıyor. Düşünüyorum bende biraz televizyona düşkün olsam dışarıdan bunları bu kadar çıplak ve net gözlemleyebilecek miyim ? hayır bilmiyorum.  Sohbet ortası sosyal medyada gezen masadaki bir arkadaşımın konunun en heyecanlı yerinde bir sesli videoya dokunmasıyla konunun ve dikkatimin dağılmasından sonraki şaşkınlığımı sizi ifade bile edemiyorum.   
    Bugünler de duyduğum bir şikayetten bahsedeyim,  arkadaşlarım genel olarak sürekli telefonlarının zil sesini duyduklarını, aslında telefonlarının çalmadıklarını söylüyorlar.       Acaba toplu olarak paranoyak mı olduk dersiniz? Bunun farklı nedenleri de olabilir ne bilim birinin aramasını beklemek gibi ama ya gerçekten çalmayacağını bildiğiniz halde çalıyor gibi hissetmenize ne demeli?

     Dediğim gibi bunlar eleştiri babında değil birazcık konuya dikkat çekme amacıyla yazılmış bir yazıydı. Lütfen teknolojiyi doğru kullanalım bağımlı olmayalım, o bizi değil biz onu kullanalım. Sizle bir bağımın oluşmasını sağlayan bir aracı olmasına tabi ki  şükran borcum var. Faydalarını zaten hepimiz biliyoruz ama lütfen ama lütfen biraz olsun etrafımızda olup bitenlere, kişilere değer verelim bizi andan alıp götürenlere değil. Dediğim gibi biz onu kullanalım. Teknolojili ama bağımsız günler J

  • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

0 yorum