NEREYİ GEZSEM BOSNA HERSEK, MOSTAR KÖPRÜSÜ NEREDE, NASIL GİDİLİR, NE YENİR

By Ceyda - Ocak 14, 2020

bosna hersek'te gezilecek yerler arasında en önemli yer mostar köprüsü

Yılbaşı için çıkmış olduğumuz gezinin en güzel durağıydı belki de Mostar köprüsü. Bilenler bilir Mostar, Bosna Hersek'te yer alıyor. Bosna'ya gidince uğranılması gereken bir sembollerdendir.  Mostar köprüsü Boşnakça "Stari Most" demekmiş. Peki biz Mostar değil de Mostar Köprüsü yani Şehriyle değil de bir köprünün ismiyle anlamlanan bu şehri nasıl biliyoruz?
Öncelikle Mostar Köprüsü iki yakayı birbirine bağlayan bir köprü ama bu neleri birbirine bağlıyor ki?
Bunlar bir yana her iki yakayı kavuşturan,bir araya getiren, ortak bir paydada buluşturan bizi bir eden bu yapılar içinde Mostar köprüsü neler görmüş nelere tanıklık etmiş ve hakikaten de huzuru, mutluluğu, yardımı, sevgiyi mi bir araya getirmiş ki?
Ya da getirmeye çalışmış da tarihin tozlu sularında nelerle karşılaşıp neleri birleştirmeye devam etmiş?
Onu ne mazisinden uzaklaştırmış ki onu hangi güç insanları ortak payda da buluşturan değerleri söndürmüş?
mostar köprüsünün altından geçen nehir neretva nehri

gelin bunlara geçmeden önce köprü kim zamanında neden ve hangi amaçla yapılmış kısa kısa bunlara değinelim.
Köprü sizinde bildiğiniz gibi Mostar Köprüsü bir nehir üzerinden NERETVA nehri üzerine kurulmuş bir gelin kemeri gibi boylu boyunca ince uzun,zarif mi zarif prenses gibidir. Mostar köprüsü bakınca bir bütün olarak görülse de aslında Boşnak ve Hırvat olarak iki yakayı bir araya getirmektedir.
Asıl olan bu olsa da şehir köprünün ismiyle anılmaya başlamıştır. Köprü Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Mimar Hayrettin'e aittir. Mimar Sinan'ın izlerini taşıyan bu köprü herkesi kendine hayran bırakırken bir anda tarihin acı gerçeği olan savaşla yüzleşmiş ve çıkan iç savaşta köprü yıkılmıştır.
Onca anı, görkem, güzellikte sulara gömülmüştür.
mostar şehrinin panoromik fotoğrafı

Köprü UNESCO ve Dünya Bankası tarafından Türkiye'nin de desteğiyle yeniden inşa edildi .
Herkesin kilometrelerce uzaktan görmeye geldiği bu dünya mirası yıkılmıştı. Yıkılan değer elbette sadece köprü değildi. Bu acı dolu olay bir maneviyatın da bizden koparılmasına neden olmuştu. Şu an yer alan köprü belki daha sağlam belki daha yeni ama ya kaybettiği değeri ?
yaz mevsiminde mostar köprüsü

İçimde yer alan burukluğun tarifi yok ve sızısı maneviyatlarımızın çıkarlar karşısında eziliyor oluşu.
Bu yakın tarihli acı olayı hatırlamak içimizi sızlatsa da görülmeye değer bir yapı olduğunu düşünüyorum. Sizde ziyaret edin ve anlamları yeniden köprü içine umut,barış,sevgi daha nice isimlendiremediğim güzel duygu adına inşa edelim.

BOSNA HERSEK, MOSTAR'DA NE YENİR

Bosna Hersek'in bir ili olan mostar'da yemek kültürü olarak kuzu çevirmesi en meşhur olan yemeğidir.

 • Share:

You Might Also Like

6 yorum

 1. Cok güzel derlenip toparlanmış cümleler gercekten bir tarih ve tarihin önemi bu kadar güzel ifade edilebilir, okudukca köprünün yasadiklari ve insanogluyla birlikte ayni paydada paylaşmış olduğu düşünceler ince bir sanat ustalığı ile işlenmiş tekrardan tesekkurler yeni edebi yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazılarımı takip ediyor oluşunuz ve bu şekilde dönüşler sağlıyor oluşunuz sizinde tarihe ve edebi düşüncelere vermiş olduğunuz önemi gösteriyor. Çok incesiniz, bende tarihine inip bir nebze olsun aktarmak istedim umarım başarılı olmuşumdur. Çok teşekkür ederim. yazıyorum takipte kalınız :)

   Sil
 2. Mostar da görülecek gezilebilecek yerlerde ilk sırada Mostar köprüsü geliyor. Sarajevo’dan Mostar’a gitmek isterseniz , eski otobüslere binerek yaklaşık 120km yol çekmek zorundasınız. Benim tavsiyem , Saraybosna’da araba kiralamanızdır. Araba günlük kiralama fiyatları çok yüksek değil. Mostar’a gidecek olanlara benim diğer bir güzel tavsiyem , kuzu çevirme yemeden dönmeyiniz. Saraybosna güzel bir ülke ve Türkiye için vize gerekli değil. 3 4 günde rahatça gezerek Saraybosna’yı tanıyabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme için teşekkür ederim, açıklayıcı ve aydınlatıcıydı. Evet epey güzel yemek yiyecek yer var (araştırırsan) bunu diğer yazımda sizin için nerelerde yemek yedik ne kadar km harcadık hepsini anlatıyor olacağım takipte kalın :)

   Sil
 3. Mostar köprüsünün tarihini açıklayıcı bir şekilde anlatmışsınız.Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ve devamını bekliyorum. Emeğinize sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlginize ve alakanıza teşekkür ediyorum. Umarım ziyaret etme fırsatı da bulursunuz :) takipte kalınız güzel ve keyifli yazılar sizlerle olacak esen kalınız :)

   Sil