DATAMART NEDİR, DATA MART NİÇİN KULLANILIR, DATAMART ÖRNEKLERİ, VERİ AMBARI

By Ceyda - Şubat 18, 2020

DATAMART NEDİR

Datamart nedir,  Data mart nedir, Büyük veri ambarlarından belli bir amaca göre filtrelenmiş daha küçük veri ambarlarına datamart denir. Data mart büyük veri ambarlarının alt kümeleridir.

DATAMART NİÇİN, NEDEN KULLANILIR

Datamart niçin, neden, nasıl kullanılır, Bazı veritabanlarında belirli bir rapora ulaşabilmek için kompleks sorgular yazmak zorunda kalırız ve bunların sorgu süreleri normalden daha uzun sürer. Akıllı davranan firmalar, bu tarz raporları daha çabuk ve istediklerini basit şekilde alabilmek için datamart veri ambarları yaratırlar.

DATA MART OLUŞTURMANIN AVANTAJLARI

Datamart oluşturmanın avantajları, Datamart iş akışlarını hızlandırır ve bilgilere kolayca erişmemizi sağlarlar. Veri analazini ve bilimini kolaylaştırırlar.

 • Share:

Benzer İlginizi Çekecek İçerikler

2 yorum

 1. Datamart nedir datamart niçin kullanılır sorusuna çok güzel bir cevap olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim, yazılım sektöründe sıklıkla kullanılan bu tür kelimeler artık gelişen teknolojiyle günlük hayatta da karşımıza çıkmaya başladı. Bir çok kişinin yazılım konusunda fikir sahibi olamayacağını düşünerekten basit, sade ve kısa bir tanım şeklinde açıklama da bulunmak istedim.Bildiğim kadarıyla desek daha doğru olur. İlginize teşekkür ederim.

   Sil